Післяноворічна депресія і як її позбутися: корисні поради для кожного.

05.Січ.2021
Післяноворічна депресія і як її позбутися: корисні поради для кожного.

Нерідко після того, як відгримлять новорічні салюти, а останній святковий салат закінчиться, ми починаємо відчувати деяку спустошеність і тривожність. Після яскравих емоцій, пережитих за період зимових урочистостей, звичайні будні здаються не просто сірими, а практично чорними.

Психологи стверджують, що подібний абстинентний синдром від новорічних свят виникає практично у кожної людини і називається післяноворічною депресією. Що це таке, чому вона виникає і як з нею боротися?

Ознаки післяноворічної депресії:

Якщо узагальнювати, то депресією після Нового року, так чи інакше, страждає практично кожен. Просто одні переносять її набагато легше, вона протікає для них практично непомітно і не заважає в рекордно короткі терміни повернутися в русло звичного життя. Для інших післяноворічна депресія може перерости в затяжну клінічну депресію з усіма витікаючими наслідками. Вам слід насторожитися, якщо за собою або за кимось із близьких ви помітили наступного роду ознаки:

  • різкі зміни настрою, загальний стан пригніченості
  • занепад сил (енергія не відновлюється навіть після хорошого, якісного відпочинку)
  • гіперсомнія (надмірна сонливість вдень, збільшення часу нічного сну)
  • зниження статевої активності і статевого потягу
  • порушення апетиту (схильність до переїдання і “заїдання” стресу).

Чому ми впадаємо в депресію після Нового року?

  • Сезонний афективний розлад

Насправді звучить набагато страшніше, ніж є насправді. Такий розлад виникає практично у кожної людини через скорочення світлового дня в зимовий період. Через брак світла знижується вироблення гормонів щастя, на зразок серотоніну, через що ми впадаємо в сонливість, нудьгу і набираємо вагу. Не потрібно прирівнювати сезонний афективний розлад до післяноворічної депресії, він не є ініціатором, а швидше посилюючим фактором.

  • Невиправдані очікування

Ми докладаємо всі зусилля для того, щоб знову, як у дитинстві, відчути в повній мірі атмосферу новорічного дива. З кожним прожитим роком це стає все складніше і складніше, через що підвищуються наші очікування і, як результат, розчарування, коли вони не виправдовуються. Через підвищену емоційність в період свят, кожна дрібниця стає значною, будь-яка дрібниця може дратувати, а повернення зі світу казки у світ реальності може відбуватися вкрай болісно.

  • Переїдання і алкоголь

Практично на два тижні ми змінюємо звичайний режим харчування, поглинаючи нескінченну кількість шкідливої їжі, на зразок салатів з майонезом, і алкоголю. Подібні порушення приводять організм в справжній шок — він постійно перевантажений і не встигає впоратися з такою кількістю раптово доданої для нього роботи. Всі процеси в організмі сповільнюються, сповільнюється і вироблення гормонів щастя, загальмовуються реакції, через що людина починає відчувати себе незатишно. Фізіологічний і психологічний дискомфорт складають разом коктейль під назвою “Післяноворічна депресія”.

  • Стрес і перевтома

Той час, який ми нібито повинні витратити на відпочинок і приємне проведення часу з сім’єю, ми витрачаємо на пошук подарунків, спроби організувати для близьких ідеальне свято та інші новорічні приготування. І без того втомлений під час робочого процесу організм отримує ударну дозу втоми і стресу, через що в стані спокою він занурюється то у тривожний сон, то в гарячкову активність. Подібні перепади сприяють виникненню післяноворічної депресії. До речі, до неї, згідно з дослідженнями доктора Дженіфер Відер і психолога Гербер Раппопорт, більше схильні жінки, оскільки ми ставимося до свят з точки зору перфекціонізму і наше розчарування виявляється набагато жорсткіше.

  • Фінансові проблеми

Мало хто з нас починає думати про новорічні свята ще влітку, і відкладає кошти на святкові витрати заздалегідь. Через це ми витрачаємо святкові премії, аванси, дві зарплати лише за кілька днів, так, що залишок місяця нам доводиться сильно стискатися у своїх витратах не тільки на розваги, але і на нагальні потреби. Неможливість забезпечити себе і самобичування з приводу того, що ми не почали готуватися до свят заздалегідь (хоча це дуже розумно) змушує багатьох з нас поринути у глибоку зневіру, яка потрапляє в благодатний ґрунт, де і розвивається післяноворічна депресія.

Як позбутися від післяноворічної депресії?

Звичайно, кожен випадок депресії (як клінічної, так і постноворічної) вимагає індивідуального підходу, однак психологи виділяють кілька порад, як підготуватися, полегшити перебіг і позбутися постноворічної депресії:

1. Життя не буде змінюватися просто від змін числа в календарі.

Постарайтеся в передноворічній суєті не дуже розраховувати на те, що в перший день нового року ви прокинетеся зовсім іншою людиною. Якщо є речі, які ви б хотіли змінити, напишіть чіткий план дій, тоді свята не будуть пригнічувати вас, а навпаки — надихати на нові звершення.

2. Розділіть відповідальність з підготовки свята між близькими, друзями і сім’єю.

Це зменшить рівень стресу і стомлення і залишить вам реальний час для відпочинку.

3. Спілкуйтеся з рідними і близькими не тільки на свята.

Тоді вас не буде переслідувати почуття самотності і спустошеності, коли усі свята закінчаться. Не бійтеся самостійно ініціювати зустрічі, постарайтеся хоча б раз на тиждень виділити час на прогулянки і спілкування.

4. Займіться благодійністю і не відмовляйте в допомозі близьким.

Психіатр Хінда Дабін з Університету Меріленда відмічає, що надання допомоги нужденному в цілому значно збільшує резистентність людини до захворювань депресивного спектра.

5. Хваліть себе за успіхи, не потрібно концентруватися на тому, чого ви не встигли досягти.

Натомість порадійте, що плани на найближче майбутнє для вас більш чи менш ясні.

6. Додайте у свій раціон продукти, що містять або підвищують в організмі вироблення ендорфінів і серотоніну.

Наприклад: банани, інжир, мед, гіркий шоколад, червоний перець, броколі.

7. Якщо вам здається, що ситуація виходить з-під контролю і у вас більше немає сил боротися з післяноворічною депресією, краще звернутися за професійною допомогою до психолога.

Він допоможе підібрати для вас індивідуальне лікування або методики, які підійдуть саме вам.

error: Content is protected !!